home ПОЛІТИКА Україні загрожує дефіцит найнеобхідніших ліків

Україні загрожує дефіцит найнеобхідніших ліків

Уряд зобов’язав аптеки знизити ціни на ліки з 1 квітня цього року.

Розпорядженням № 1423 Міністерство охорони здоров’я запроваджує держрегулювання медпрепаратів для сердечників, діабетиків та астматиків, про це повідомляє сайт Електорат.

Документ передбачає заборону аптекам продавати 89 найменувань лікарських засобів з 21 діючою речовиною дорожче, ніж це встановлено урядом. В інакшому випадку аптеки платитимуть штраф.

«Йдеться про ефективне запровадження так званої програми реімбурсації – державної компенсації за покупку ліків. Схема така: лікар виписує рецепт на препарат на основі діючої речовини, після чого пацієнт зможе безкоштовно отримати відповідні ліки в аптеці, а їхню вартість компенсує держава. Саме тому МОЗ розробив список із 89 препаратів для найбільш поширених груп хворих – із серцево-судинними захворюваннями, «діабетикам» та «астматикам». У Кабміні сподіваються, що такі жорсткі заходи зможуть зламати корупційні схеми та побороти монополії на фармацевтичному ринку. Проте важко повірити, що фармацевтичні гравці на українському ринку не знайдуть лазівок для подолання таких заборон», – наголошує Перший заступник Голови політичної партії «Розумна Сила» Сергій Панадій.

На думку Сергія Панадія, такі рішення Кабміну спричинять протидію з боку фармацевтів та дистриб’юторів фармакологічної продукції. «По-перше, хто спостерігатиме за цінами в аптеках? У МОЗі стверджують, що це буде здійснювати Держслужба з контролю за лікарськими засобами, а також добровольці. Проте навряд чи йдеться про налагодження системного підходу до такого регулювання цін. По-друге, торговці вже погрожують не постачати препарати, на яких не зможуть заробити. Адже уряд дозволяє робити лише до 20% націнки на препарати. Зрештою, така війна між власниками аптек та урядом призведе до штучного дефіциту деяких препаратів. А дефіцит, як ми знаємо, провокує появу «тіньового» обігу в будь-якій сфері. Тобто внаслідок таких дій ми можемо отримати черговий соціальний вибух на тлі ажіотажу в гонитві за насправді недефіцитними ліками. Це неприпустимо», – вважає політик.

До того ж важливо розуміти, що виділені цього року 500 млн гривень на програму реімбурсації – вкрай незначна сума для того, щоб ризикувати здоров’ям українців внаслідок внесення заборон для фармацевтичного ринку. Також є цілком очевидним, що ціни знизяться лише на більш дешеві препарати, тоді як ефективні, але дорогі ліки можуть і зовсім зникнути з продажу.

Партія «Розумна сила» закликає уряд та МОЗ до пошуку розумних рішень у напрямку зниження цін на ліки. Приміром, виділені цього року 500 мільйонів гривень на програму реімбурсації можна адресно розподілити між громадянами, які, внаслідок свого низького матеріального становища, найбільше потребують допомоги з боку держави у купівлі необхідних препаратів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *